Romanian player Sorana Cirstea reacts after a point against Serbian player Jelena Jankovic during their French Open tennis round of 16 match on June 1, 2009 at Roland Garros stadium in Paris. The event, the second Grand Slam tournament of 2009, runs from May 24 to June 7, 2009. Cirstea won 3-6, 6-0, 9-7. AFP PHOTO / LIONEL BONAVENTURE

Sorana Cîrstea, debut cu dreptul la Linz

Meciurile celor două tablouri principale ale Generali Ladies Linz, turneu de categoria International dotat cu premii în valoare de 226.750 USD, au început luni în ”Tips Arena” din capitala regiunii Oberösterreich. Între cele care au intrat în teren s-au numărat și trei jucătoare românce, toate trei ieșind victorioase. Sorana Cîrstea, care de astăzi a urcat pe locul 83 WTA, a obținut o victorie importantă împotriva olandezei Kiki Bertens, locul 23 WTA și favorită numărul 6 a tabloului, de care a trecut în minim de seturi cu scorul de 6-4, 6-2 în aproape 70 de minute. În faza optimilor de finală, Sorana va avea ca adversară o jucătoare venită din calificări, ce urmează a fi desemnată în urma meciului dintre cehoaica Kristyna Pliskova (64 WTA) și franțuzoaica Oceane Dodin (89 WTA), ambele obținând astăzi dreptul de a juca pe tabloul principal după ce au jucat finala calificărilor. În proba de dublu, Andreea Mitu și Raluca Olaru fac echipă cu succes, învingând astăzi cu același scor ca al Soranei,6-4, 6-2, perechea formată din Lidziya Marozava (Belarus) / Marina Melnikova (Rusia). În sferturile de finală se poate ajunge la o confruntare românească, dacă Ana Bogdan și austriaca Barbara Haas vor reuși să provoace surpriza și să elimine dublul cap de serie numărul 2 format din olandeza Kiki Bertens și suedeza Johanna Larsson.