CSM București, victorie la debutul în noua ediție a Ligii Campionilor

CSM București a învins duminică după amiază formația rusă Rostov pe Don cu scorul de 24-21 (12-10), duminică, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, la debutul său în Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana Europei a reușit o victorie foarte importantă în fața unei formații deosebit de valoroase. Rostov a condus cu 2-1 (min. 4), dar CSMB a preluat controlul jocului și a avut 5-3 (10). Oaspetele au egalat, 5-5 (14), dar echipa antrenată de Jacob Vestergaard a preluat din nou inițiativa, conducând cu 7-5 (17), 8-6 (19), 9-7 (20) și chiar 11-8 (24), pentru ca la pauză diferența să fie de două goluri, 12-10. În partea secundă, CSMB a avut în mai multe rânduri trei goluri avans, 14-11 (35), 15-12 (38), însă Rostov a egalat în minutul 43, 16-16. Campioana României s-a desprins din nou pe tabelă, 18-16 (45) și 20-17 (49), rezistând într-un final cu accente dramatice în care a avut în premieră avans de patru goluri, 24-20 (60). CSM a învins cu 24-21, obținând o victorie deosebit de importantă în această ”grupă a morții”. CSM: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic — Isabelle Gullden, Iulia Curea, Camille Ayglon Saurina, Aurelia Brădeanu, Linnea Torstensson, Carmen Martin Berenguer, Oana Manea, Gnonsiane Niombla, Anastasia Lobaci, Majda Mehmedovic. Antrenor: jacob Vestergaard. În celălalt meci al grupei, Györi Audi ETO KC a dispus de FC Midtjylland cu 31-19. În următoarea etapă, CSM București va juca în deplasare cu FC Midtjylland, pe 22 octombrie.