Niombla Gnonsiane de la CSM Bucuresti(echipament indigo) incearca sa-si depaseasca adversara, vineri 28 Octombrie 2016, in Sala Polivalenta din Bucuresti, in timpul partidei de Liga Campionilor la handbal feminin, cu formatia Gyori Audi ETO KC din Ungaria. GEORGE FILIP/MEDIAFAX FOTO

Liga Campionilor: CSM Bucureşti pierde în deplasare în faţa lui Gyor

Revanșa de la Gyor nu a mai avut loc, astfel că CSM București, deținătoarea EHF Champions League, este în pericol să piardă calificarea în faza următoare a competiției după ce, vineri seară, a înregistrat a treia înfrângere succesivă în grupa C. După ce săptămâna trecută, unguroaicele s-au impus în Polivalenta bucureșteană cu 27-24, la capătul unui meci a cărui primă repriză a fost dominată de fetele noastre, scenariul s-a repetat vineri seară, dar el a fost unul și mai defavorabil pentru CSM. Jucătoarele pregătite de Jakob Vestergard au făcut o primă repriză foarte bună și au intrat la pauză cu avantaj de două goluri 13-11, Paula Ungureanu făcând minuni în poartă cu 8 parade. Partitura s-a schimbat după pauză și jocul ofensiv al fetelor noastre a pierdut din consistență, în timp ce unguroaicelor le ieșea absolut totul. Ultima egalitate, 20-20, s-a înregistrat în minutul 45, moment din care gazdele au mărit constant diferența pe tabela Audi Arena din Gyor, între minutele 49 și 59 distanțându-se de la 25-23 la 31-23, pentru a pune capăt partidei cu scorul de 33-25. Principalele marcatoare ale echipei noastre au fost Niombla cu 7 goluri și Mehmedovic cu 6, în timp ce pentru Gyor Mork a înscris de 11  ori, iar Borch a semnat 5 reușite. În clasamantul Grupei C, CSM Bucurşeti ocupă locul 3, după liderul Gyor (8 p), la egalitate de puncte (2 p) cu Rostov Don şi Mydylland.