Greu cu ”grădinița” vișinie: FC Vaslui – Rapid 2-1 (2-0)

vaslui - rapid 2-1In ultima partida a etapei inaugurale din Liga 1 Vaslui s-a impus pe teren propriu in fata formatiei Rapid, cu 2-1 (2-0).  Vasluienii au inceput in forta si la jumatatea primei reprize aveau deja doua goluri avantaj pe tabela. Lucian Sanmartean a deschis scorul in minutul 10 cu un sut spectaculos din marginea careului. Chiar si dupa deschiderea scorului gazdele au continuat sa preseze poarta lui Draghia si golul doi nu a intarziat sa apara. Salageanu a patruns in minutul 20 pe stanga si a scos balonul spre centrul careului pentru sut. Temwanjera a sarit peste balon si Antal a trimis in poarta rapidista pentru 2-0. Acelasi Antal a mai ratat doua sanse de poarta in finalul primei reprize si gazdele au intrat in avantaj de doua goluri la cabine. Marian Rada a mutat in debutul partii secunde prin introducerea experimentatului Tanasa in locul tanarului Martin. La 12 minute de la reluare fostul pitestean a redus din diferenta si a relansat partida cu un sut din interiorul careului. Rapid a trecut pe langa egalare in minutul 61, Ionita II sutand din afara careului putin pe langa poarta. Ultimele minute ale jocului au fost dominate de Vaslui si noul intrat Popovici a ratat in minutul 72 dupa o cursa personala pe stanga. Draghia a iesit bine din poarta si l-a blocat pe jucatorul gazdelor. FC Vaslui: Straton – Celeban, Cordoş, Varela, Sălăgeanu – Jumisse, Caue – Antal, Lovrecici (Popovici ’70), Sânmărtean (Buziuc ’90+2) – Temwanjera (Pozder ’61). Antrenor: Ilie Stan. Rapid: Drăghia – Al. Coman, Lung, Iacob, M. Stoica – Păun, Negru, Al. Ioniţă II, Ciolacu – Pancu, Martin (Tănasă ’46). Antrenor: Marian Rada. Cartonaşe galbene: Caue ’78, Antal ’83 / M. Stoica ’41 Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Cristian Nica, Adrian Ghinguleac (asistenţi) – Marius Bocăneală (rezervă) Observatori: Cornel Sorescu, Adrian Ionescu La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.