Victorie importantă: Politehnica –Unirea Iași – Rugby Club Bârlad 26-23 (14-13)

victorie cu barladPolitehnica-Unirea Iași a înregistrat o victorie deosebit de importantă, sâmbătă, în etapa a patra a play-off-ului Diviziei Naționale de Seniori (DNS), învingând pe teren propriu, cu scorul de 26-23 (14-13), pe Rugby Club Bârlad. Gazdele au început în forță partida cu bârlădenii, Văcaru reușind un eseu în minutul 5, tranformat de Plai.  În minutul 11, oaspeții reușesc, la rândul lor, un eseu, prin Constantin, tranformarea fiind ratată, însă. În minutul 23, oaspeții rămân în 14 jucători de câmp, după ce Ibănescu a primit cartonaș galben de la arbitru pentru un placaj neregulamentar. În minutul 22, bârlădeanii preiau conducerea pe tabela de marcaj, în urma unei transformări aparținând lui Rupanu. În minutul 27, Constantin, de la oaspeți, reușește un nou eseu și RC Bârlad se distanțează la 13-7. Ilie, de la gazde, reușwește la rândul său, un eseu, în minutul 37, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Plai și gazdele preiau conducerea cu 14-13. Imediat după pauză, Mihai reușește un nou eseu și Politehnica-Unirea Iași se distanțează la 19-13. În minutul 48, Diaconu reduce din handicap, oaspeții apropiindu-se la doar un punct de formația ieșeană. În minutul 68, Niță reușește un nou eseu pentru gazde, lovitura de pdeapsă fiind transformată de Plai și elevii lui Iulian Iftenie se distanțează la 26-18. Oaspeții forțează și reușesc să înscrie din eseu în ultimul minut de joc, însă soarta partidei era deja pecetluită. În cealaltă partidă din etapa a patra a play-off-ului Diviziei Naționale de Seniori, desfășurată sâmbătă, s-a înregistrat o mare surpriză, liderul CS Năvodari fiind învins pe teren propriu, cu scorul de 7-8, de Știința Petroșani. În clasament: 1. CS Năvodari – 10 p, 2. Politehnica-Unirea Iași – 8 p, 3. Știința Petroșani – 8 p, 4. RC Bârlad – 7 p, 5. RCM Galați – 6 p.  În etapa viitoare, Politehnica-Unirea Iași va evolua sâmbătă, 7 noiembrie, în deplasare, împotriva formației Știința Petroșani. (E.M.)