Breaking News

România, eliminată de la Campionatul European

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de formația Albaniei cu scorul de 0-1 (0-1), duminică seara, pe Stade de Lyon, în Grupa A la EURO 2016 și a părăsit competiția. România a făcut cel mai slab meci al său la EURO 2016 și a pierdut după 68 de ani în fața Albaniei, prin golul marcat de Armando Sadiku (43). În fața unui stadion pe trei sferturi plin de albanezi, dar și cu un inimos grup românesc, România a făcut un meci modest și a încheiat pe locul 4 în Grupa A, după Franța, Elveția și Albania. Dacă tricolorii vin acasă, albanezii păstrează șanse de calificare în optimile de finală, de pe locul al treilea. Singurul gol al partidei a fost reușit de Sadiku, în minutul 44. În repriza a doua, România a avut o bară, în minutul 76, prin Florin And one. România: 12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 2. Alexandru Mățel — 18. Andrei Prepeliță (17. Lucian Sânmărtean, 46), 5. Ovidiu Hoban — 20. Adrian Popa (14. Florin Andone, 68), 10. Nicolae Stanciu, 19. Bogdan Stancu — 9. Denis Alibec (11. Gabriel Torje, 57); Albania: 1. Etrit Berisha — 4. Elseid Hysaj, 18. Arlind Ajeti, 15. Mergim Mavraj, 7. Ansi Agolli (căpitan) — 2. Andi Lila, 22. Amir Abrashi, 8. Migjen Basha (5. Lorik Cana, 83), 9. Ledian Memushaj, 3. Ermir Lenjani (21. Odise Roshi, 77) — 10. Armando Sadiku (19. Bekim Balaj, 59).