Dunărea Brăila, eliminată din Cupa EHF

HC Dunărea Brăila a fost eliminată din Cupa EHF la handbal feminin de formația norvegiană Byasen Trondheim, care s-a impus cu scorul de 34-23 (17-10), duminică, la Stjordal, în manșa a doua din turul al treilea preliminar al competiției. Echipa antrenată de Costică Buceschi se impusese în prima manșă la limită, cu scorul de 25-24. Meciul a fost echilibrat în prima sa parte, dar balanța a înclinat în min. 11, la scorul de 5-5, când gazdele au marcat patru goluri consecutive, pentru 9-5 (15). Byasen a avut cinci goluri avans, 12-7 (20), dar apoi Dunărea a redus diferența la trei lungimi, 12-9 (22), însă echipa scandinavă a intrat la pauză cu un avantaj de șapte goluri, 17-10. Diferența a crescut constant după pauză, Byasen câștigând cu 34-23. Golurile echipei brăilene Aneta Udriștioiu 3 goluri, Cristina Gheorghe 1, Gabriela Perianu 7, Timea Tătar 2, Mădălina Zamfirescu 2, Bianca Tiron 5, Alexandra Orșivschi 1, Natasa Krnic 2.